Pies i „less waste” część 1/3

 

Czy życie z psem może być eko?  Czy da się żyć „less waste” albo „zero waste” posiadając psa lub  inne zwierzę domowe?  

Będąc właścicielami psa możemy zmniejszyć przyczynianie się do stale postępującego efektu cieplarnianego. W jaki sposób to zrobić? Podpowiadamy.

 

Sprzątanie po psie

 

Pierwszym krokiem jest odpowiednie sprzątanie po psie. 

W większości sprzątamy po naszym pupilu korzystając ze zwykłych woreczków foliowych, które niestety nie rozłożą się w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Woreczki mają w sobie bio-odpad, który w odpowiednich warunkach rozłożyłby się w około 14 miesięcy, ale przez folię nie mają takiej szansy. Na pomoc przychodzą nam producenci woreczków biodegradowalnych, które w specjalnych warunkach kompostowych rozłożą się w 12-14 miesięcy. Alternatywą są także papierowe torebki i specjalne kartoniki służące do sprzątania odchodów. Niektóre większe miasta oraz zamknięte osiedla mieszkaniowe zapewniają mieszkańcom punkty z papierowymi torebkami na odchody. Jeżeli nie mamy dostępu do takiego punktu można w tym celu również wykorzystać to, co mamy w domu np. stare kartoniki, gazety, recyklingowany papier toaletowy.

Wszak “less waste” w dosłownym tłumaczeniu znaczy “mniej marnowania”. 

Pamiętajmy o segregowaniu śmieci i wyrzuceniu odchodów naszego pupila do odpowiedniego pojemnika z odpadami “BIO”. Tylko w kompostowych warunkach, w jakich rozkładają się organiczne odpadki, woreczki biodegradowalne będą w stanie rozłożyć się w obiecanym przez producenta tempie. 

Idealnym rozwiązaniem byłoby założenie własnego kompostownika. Jest to jednak możliwe tylko dla osób posiadających ogród lub skrawek ziemi, na której można urządzić taki kompostownik. Przetworzony kompost wykorzystuje się jako nawóz dla roślin dzięki, któremu pięknie rosną. Oczywiście można spróbować skontaktować się z lokalnymi ogrodnikami i zaproponować przekazanie uzbieranych przez nas odpadów organicznych.

 

Maty dla szczeniaka

 

Każdy właściciel, który wychowywał szczenię, dobrze pamięta jak ważna i trudna jest nauka czystości w domu. Najczęściej, żeby ratować podłogę, wykładzinę lub dywany rozkładamy na nich jednorazowe maty. Nie wymaga to od nas wielkiego wysiłku, bo jeśli piesek już trafi na matę i ją zasiusia, to po zabrudzeniu wystarczy wyrzucić ją do kosza. Jednak chcąc żyć z zasadą “less waste” powinniśmy zmniejszyć zużycie produktów jednorazowych w naszym życiu, a takie maty są właśnie jednorazowe. Na szczęście na rynku są już dostępne maty wielokrotnego użytku. Mata taka bardzo dobrze chłonie wilgoć i można ją prać. 

Analogicznie możemy postępować w przypadku, gdy suczka ma cieczkę. Zamiast kupować jednorazowe pampersy, warto kupić bawełniane majteczki wielokrotnego użytku.

Tak samo w przypadku ubranek pozabiegowych, pamiętajmy, aby były materiałowe i najlepiej produkowane w Polsce.

 

Pamiętaj!

Życie “less waste” z psem jest możliwe, a zacząć można od ograniczenia plastiku. 

Staraj się kupować woreczki bio i maty wielokrotnego użytku.  

Więcej informacji i podpowiedzi jak żyć “less waste” z psem znajdziesz w kolejnym artykule. 

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.washdog.pl/wp-content/uploads/2019/10/AdobeStock_163704163.jpeg);background-size: cover;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 300px;}

Dzień dobry,

Dziękujemy za zamówienie Karty Wash Dog.

System Kart Wash Dog planujemy uruchomić w czerwcu 2019.

Do tego czasu możesz odwiedzać nasze myjnie codziennie w godzinach 8:00:22:00 bez konieczności posiadania Kart Wash Dog