Uwaga, kleszcze!

„Uwaga na kleszcze!” „Pojawiły się kleszcze!”   Takie informacje docierają do nas z wielu stron. Radio, telewizja, Internet co roku już od wczesnej wiosny informują nas o pojawieniu się kleszczy. Pojawia się jednak pytanie: „co dalej?” Skoro już wiemy, że kleszcze są, to co powinniśmy zrobić z tą informacją? Jak bronić naszego psa przed kleszczami, które jak wiemy, mogą wyrządzić mu wiele złego?

Obroża

Wybór obroży zabezpieczających psa przed kleszczami jest ogromny. Dlatego jej zakup warto skonsultować  z weterynarzem. Lekarz weterynarii najlepiej dopasuje odpowiednią obrożę do naszego psa, zwracając uwagę na jego sierść oraz ogólny stan zdrowia. Co innego dobrze zabezpiecza przed kleszczami koty a co innego psy. Nie powinno się stosować zamiennie produktów przeznaczonych dla psów z tymi dla kotów. Przy takiej zamianie łatwo można skrzywdzić naszego pupila. Jednocześnie przestrzegamy przed kupowaniem tanich obroży, które są dostępne w supermarketach. Niestety nie są one dobrej jakości i zapewne nie zabezpieczą odpowiednio psa. Dobrej jakości obroża powinna być odporna na wodę i zabezpieczyć psa na około 6 miesięcy.

Kropelki

Kolejnym preparatem, który broni psa przed kleszczami są specjalne kropelki. Kropelki można zakupić w gabinecie weterynaryjnym lub w sklepie zoologicznym.  Preparat wcieramy w skórę na wysokości karku psa. Płyn wmasowujemy w kilku miejscach. Najlepiej nakładać go wieczorem. Dla ochrony naszych rąk używajmy w tym celu jednorazowych rękawiczek. Po nałożeniu preparatu pies nie powinien być głaskany przez kilka godzin, natomiast przez kolejne trzy dni pies nie powinien być kąpany, żeby nie zmyć ze skóry zaaplikowanej substancji.

Kropelki chronią psa przez około miesiąc. Po miesiącu należy nałożyć nową dawkę.

Tabletki

Przy tej metodzie zdania są bardzo mocno podzielone. Podawanie tabletek zabezpieczających psa przed kleszczami ma tylu samo zwolenników co przeciwników. Niewątpliwie jest to jednak najwygodniejsza z metod. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż substancja czynna z tabletki zadziała dopiero wtedy, gdy kleszcz znajdzie się na skórze psa. Może zdarzyć się sytuacja, że kleszcze uczepią się sierści psa i wejdą na nim do naszego domu. Pies strzepnie się i kleszcze zostaną rozrzucone po całym domu, wówczas będą zagrożeniem dla wszystkich domowników.

Jak usunąć kleszcza?

Kiedy już znajdziemy kleszcza na skórze naszego psa nie wpadajmy w panikę. Używając specjalnych szczypiec lub lassa do usuwania kleszczy, możemy łatwo pozbyć się intruza. Pamiętajmy, że kleszcza nie wolno wyciągać na siłę, należy go wykręcić. Wykręcając kleszcza musimy skontrolować, czy nie została jakaś z jego części w ciele psa. Miejsce po kleszczu należy zdezynfekować.  Uwaga! Kleszcza nie wolno polewać spirytusem! Taki zabieg przyspieszy przekazanie z kleszcza do psa wszystkich chorób, które w sobie nosi. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak prawidłowo usunąć kleszcza należy poprosić o pomoc weterynarza lub groomera.

Uwaga! Niektóre psy ze względu na silne przyciąganie do siebie kleszczy, powinny być zabezpieczone podwójnie (np. obroża i kropelki).

 

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.washdog.pl/wp-content/uploads/2019/03/AdobeStock_162228852.jpeg);background-size: cover;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}

Dzień dobry,

Dziękujemy za zamówienie Karty Wash Dog.

System Kart Wash Dog planujemy uruchomić w czerwcu 2019.

Do tego czasu możesz odwiedzać nasze myjnie codziennie w godzinach 8:00:22:00 bez konieczności posiadania Kart Wash Dog