Pies i „less waste” część 2/3

ł

Czy życie z psem może być eko?  Czy da się żyć “less waste” albo “zero waste” posiadając psa lub  inne zwierzę domowe?  Przed nami druga część pomysłów na to, co zrobić, aby być bardziej eko.

 

Miska

O wyborze miski dla psa decydują najczęściej względy wizualne. Chcemy, aby miska była ładna i łatwa w umyciu, przez co decydujemy się na miski plastikowe. Oczywiście ich cena też jest najbardziej atrakcyjna wśród innych dostępnych na rynku.

Warto jednak zainwestować w miski bardziej trwałe i przyjaźniejsze dla środowiska. Dobrym pomysłem są miski metalowe oraz ceramiczne. Łatwo utrzymać je w czystości, są cięższe i stabilniejsze. Takie miski nie przesuwają się po podłodze i pies łatwo ich nie  przewróci.

 

Żywienie

Prawidłowe żywienie psa jest istotnym elementem jego zdrowia i życia. To, co pies dostaje do jedzenia ma ogromny wpływ na jego zdrowie i urodę. W salonach groomerskich Wash Dog bardzo szybko zauważamy, czy pies jest karmiony prawidłowo i czy karma mu służy. 

Jednak oprócz tego czym karmimy psa, warto pomyśleć o tym, w jakich opakowaniach kupujemy dla niego karmę.

Większośc suchych karm dla psów pakowana jest w plastikowe worki. Oczywiście są one bardzo wygodne, ale tak jak wspominaliśmy w pierwszej części artykułu, plastik to śmieć, który nie rozkłada się w naszym środowisku. Idealnie byłoby, gdyby suche karmy spakowane zostały w worki biodegradowalne, ale jeszcze nie słyszeliśmy o producencie, który chciałby zainwestować w takie rozwiązanie. Są już natomiast firmy, które pakują karmę w opakowania papierowe, co bardzo nas cieszy i mamy nadzieję, że zachęci innych producentów do rezygnacji z plastiku.

Co w sytuacji, gdy nasza ulubiona karma jest tylko w opakowaniu plastikowym? Co zrobić z takim opakowaniem? 

Jeżeli jest to możliwe, kupujmy jak największe opakowania karmy. Po pierwsze zawsze duże opakowanie jest tańsze w przeliczeniu za kilogram karmy. Po drugie duży worek możemy później wykorzystać choćby jako worek na śmieci.

Naprzeciw wychodzą nam właściciele wielu sklepów zoologicznych. W sklepach tych istnieje możliwość kupowania karmy na wagę i odważenia jej na miejscu do własnego pojemnika. Jest to idealne rozwiązanie, szczególnie kiedy jesteśmy właścicielami małych psów, które nie są w stanie szybko zjeść 10 kg worka karmy. 

Z kolei jeśli karmimy psa mokrą karmą, to kupujmy taką, która sprzedawana jest w metalowych puszkach a nie plastikowych saszetkach.  Co zrobić z taką puszką?

Pomysłów jest wiele a internet niesie podpowiedzi i inspiruje do działania. Można wykorzystać ją choćby jako doniczkę na kwiatek. 

Jeżeli zaś sami przygotowujecie posiłki dla psa, czy to według diety BARF czy po prostu gotując, to należy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego mięsa. Najlepsze mięso jest  pochodzenia lokalnego, dlatego zachęcamy do zaprzyjaźnienia się z najbliższym rzeźnikiem i do unikania sklepów sieciowych. Zwróćmy też uwagę na to, jaki rodzaj mięsa kupić. Mięso drobiowe bądź królicze jest o wiele bardziej przyjazne naszemu środowisku niż masowo produkowana wołowina i wieprzowina,często importowana z zagranicy. 

Polecani lokalni hodowcy przeważnie chowają zwierzęta w dobrych warunkach i zapewniają im dobrej jakości paszę, co korzystnie odbija się na jakości mięsa. Takie mięso jest zdrowsze i bardziej wartościowe.

Tak samo jak ważny jest wybór karmy, równie ważny jest wybór psich przysmaków. Idealnie byłoby przygotowywać je samemu. Jeśli jednak chcemy kupić je w sklepie, to wybierajmy przysmaki wysokomięsne i bezzbożowe, pakowane w papierowe opakowania. Na szczęście na rynku jest coraz więcej lokalnych polskich marek, które mają takie przysmaki w ofercie.

Tak jak w przypadku kupowania karmy na wagę, przysmaki również można kupić na wagę w sklepie zoologicznym. 

 

Pamiętajmy!

Życie “less waste” z psem jest możliwe, a zacząć można od ograniczenia plastiku. 

Kupuj duże opakowania karmy lub odważ odpowiednią ilość karmy z opakowania zbiorczego w sklepie zoologicznym.

Kupuj mięso u lokalnych, zaufanych hodowców.

 

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.washdog.pl/wp-content/uploads/2019/10/AdobeStock_213812148.jpeg);background-size: cover;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}

Dzień dobry,

Dziękujemy za zamówienie Karty Wash Dog.

System Kart Wash Dog planujemy uruchomić w czerwcu 2019.

Do tego czasu możesz odwiedzać nasze myjnie codziennie w godzinach 8:00:22:00 bez konieczności posiadania Kart Wash Dog