Pielęgnacja shih tzu

Shih tzu to bardzo popularna rasa psów w Polsce. Pieski należą do małych, ale mają wielki temperament. Są wesołe, towarzyskie i kochają zabawę. Jednak ich aktywny tryb życia sprawia, że sierść shih tzu wymaga regularnej pielęgnacji. Jak dobrze dbać o shih tzu podpowiadamy w poniższym artykule.

Kąpiel

Shih tzu najlepiej kąpać średnio raz na dwa tygodnie. Do kąpieli shih tzu używamy  specjalnych kosmetyków dla psów. Pamiętajmy! Szampony dla ludzi szkodzą psom, ponieważ psy mają inne Ph skóry niż ludzie. Chcąc dobrze wykąpać pieska najlepiej umyć go dwa razu. Najpierw używamy szamponu oczyszczającego, dokładnie go spłukujemy i nakładamy szampon dla ras długowłosych. Po drugim spłukaniu warto nałożyć odżywkę, którą również spłukujemy. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie szamponu z odżywką np. Wash Dog York, który zawiera podwójną dawkę keratyny. Jeśli pies nie jest bardzo brudny, wystarczy tylko jedno mycie szamponem z odżywką.

Umytego psa, osuszamy delikatnie ręcznikiem. Psa nie wycieramy, tylko odciskamy nadmiar wody z sierści tak, żeby nie zrobić kołtunów.

Suszenie

Po kąpieli delikatnie podsuszamy sierść suszarką do włosów, ale nie dmuchamy  gorącym powietrzem. Miejmy na uwadze fakt, że skóra psa jest wrażliwa i łatwo ją oparzyć.

Podsuszone włosy dokładnie szczotkujemy i dosuszamy do końca. To bardzo ważne, żeby pies był całkowicie wysuszony. Wypuszczenie mokrego psa, żeby „sobie dosechł sam“,  to najlepsza droga do przeziębień, kołtunów i sfilcowanej sierści.

Czesanie

Włos shih tzu jest gesty, dlatego tak ważne jest jego regularne szczotkowanie.

Najlepiej codziennie, ale jeśli to niemożliwe, minimum raz w tygodniu powinniśmy wyczesać shih tzu.  Do prawidłowego czesania niezbędne są metalowy grzebień oraz szczotka ze średnio twardymi igłami, bez kulek na końcach.  Podczas wyczesywania zwróćmy uwagę na łapy, uszy, ogon i pachy, to właśnie tam najłatwiej tworzą się kołtuny.

Oczy

Pielęgnacja oczu u shih tzu jest niezwykle ważna. Idelanie byłoby przemywać oczy shih tzu raz dziennie. Używamy do tego letniej przegotowanej wody, rumianku lub specjalnego płynu do higieny oczu, którym zwilżamy wacik i delikatnie przemywamy oko.

W celu ułatwienia higieny oka, warto co 3-4 tygodnie wyciąć włosy w kącikach oczu.

Pazury

Pazury shih tzu rosną dość szybko, dlatego zaleca się ich kontrolę co 3-4 tygodnie. Pazury ścinamy specjalnymi cążkami. Dodatkowo, żeby piesek nie drapał właściciela, pazury można zeszlifować specjalnym pilnikiem. Szczególną uwagę należy zwrócić na piąty pazur tylnich łap. Jest to tzw. „wilczy pazur“, który schowany w sierści może urosnąć bardzo długi i zawinąć się tak, że wrośnie psu w łapę.

Uszy

Uszy u shih tzu kontrolujemy co 3-4 tygodnie. Jeśli w uszach rosną włosy należy je wyrwać, nie wycinać! Przy pielęgnacji ucha chodzi o odblokowanie kanału słuchowego i ułatwienie jego wentylacji. Dodatkowo płatek ucha można przetrzeć specjlanym płynem do czyszczenia uszu.

Strzyżenie

Shih tzu to rasa, którą sie strzyże. Zalecamy wizytę w profesjonalnym salonie groomerskim co 1,5-2 miesiecy. Fryzur dla shih tzu jest bardzo dużo i dobry fryzjer z pewnością wybierze taką, która będzie odpowiednią do budowy i struktury włosa psa. Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na strzyżenie shih tzu w stylu azjatyckim, który bardzo pasuje do tej rasy. Możemy się pochwalić, że to właśnie z shih tzu Coco nasza groomerka zdobyła w tym roku pierwsze miejsce w Polsce w X Master Grooming Show klasa commercial.

 

 

 

 

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.washdog.pl/wp-content/uploads/2019/10/AdobeStock_61888897.jpeg);background-size: cover;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 300px;}

Dzień dobry,

Dziękujemy za zamówienie Karty Wash Dog.

System Kart Wash Dog planujemy uruchomić w czerwcu 2019.

Do tego czasu możesz odwiedzać nasze myjnie codziennie w godzinach 8:00:22:00 bez konieczności posiadania Kart Wash Dog